fbpx
Βιβλιοπωλείο

Zemra e shqipes nuk plaket kurre

10,00

Συγγραφέας: Nikola Vreka
Διάσταση: 14x21
Σελίδες: 32 (Αλβανική γλώσσα)
ISBN: 978-618-205-035-4
Έκδοση: 2020

Κωδικός προϊόντος: 978-618-205-035-4 Κατηγορίες: , , Ετικέτες: , ,

Περιγραφή

Një vendi të vogël, siç është Shqipëria jonë, munden t’ia mohojnë lashtësinë e saj, ndonëse ajo nuk është veçse një hyjneshë e moçme dinamike, sa vetë Njerëzimi, me taban të fortë mbi rrënjë të thella, plot virtyte e krenari… Dhe nëse dikur dijetarët e saj, (mbase inegzistentë) shkruajtën për “rrugën e mëndafshit”, luftëra, ose histori të popujve të tjerë dhe nuk shkruan historinë e tyre, …Mëkat!…
Kurrë të mos harrojmë se, edhe Elefanti Afrikan është egzemplari më i lashtë në tokë dhe një turrë e bashkuar milingonash termite, munden ta gjynjëzojnë me një përpjekje të tyre, mandej edhe ta vrasin, por origjinën e tij, të cilën bestytnitë e mbajnë të fshehur nëpër qitapet e djallit, s’e përtypin dot me azgjë, sepse ajo është sterile si një kockë e akullt sferike e pakapërxyeshme. Pa harruar se fare pak kalcium nga ajo kockë shqiptarie, egziston testamenteve të tyre dhe, nëse ata e mbrojnë me fanatizëm ekstrem si të vetën, atëherë s’u mbetet gjë tjetër, veçse të brohorasin njëzëri shqip: “Tungjatjeta!”
28/11/2020 Athinë

Nikola H. Vreka është lindur në fshatin Maricaj të rrethit të Tepelenës më 1972. Pas mbarimit të gjimnazit në vitin 1991, merr rrugët e kurbetit, por pa sukses. Në vitin 1993-94 kreu shërbimin ushtarak. Në vitin 1995, pas shumë përpjekjesh titanike, mbërriti në Athinë, e cila u bë streha e 25 viteve në vazhdim. Vitet kaluan duke ju vërtitur përpara fytyrës e mira e rrallë, ndërsa e keqja si ajo rrodhja nuk i shqitej. Duke u rritur e duke u ndier i huaj, si për vendin që zgjodhi të jetojë, por edhe më shumë për vendlindjen e tij Shqipërinë. Nëse ne njerëzit jemi grimca në sajë të shpërthimit të madh, gjatë ciklit të jetës, s’jemi veç viktima sharlatanësh të mallkuar… krimba të ushqyer nga kalbësira e mendjeve idiote. Ka shkruar edhe tre libra të tjerë. Libri i parë është përmbledhje me poezi e shkruar në gjuhën greke me titull “Γράφοντας σε σκονισμένο σκαλοπάτι” që në shqip përkthehet: “Shkruar në shkallë të pluhurosura”. Libri i dytë është përmbledhje me poezi në gjuhën shqipe me titull, “Dhimbje”. Libri i tretë është përmbledhje me poezi në gjuhën greke, me titull: “Η εποχή των κακών ανέμων” që në shqip përkthehet “Stina e erërave të këqija”. Ky është vëllimi i tij i katërt.

Additional Information

Weight 0,2 kg

Αξιολογήσεις

Δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση ακόμη.

Κάνετε την πρώτη αξιολόγηση για το προϊόν: “Zemra e shqipes nuk plaket kurre”

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Μπορεί επίσης να σας αρέσει…